Права дітей

За загальним правилом згідно з зазначеним вище міжнародним та українським законодавством дитиною є особа віком до 18 років (тобто до досягнення нею повноліття). Малолітньою вважається дитина до досягнення нею 14 років, а неповнолітньою – у віці від 14 до 18 років (ст.6 СК України).

Права дитини в школі

Коли дитина йде в школу, у нього з'являється маса нових обов'язків. Але не варто забувати про те, що крім обов'язків у дитини є і права. Закон «Про освіту» перераховує основні права дитини в школі, які обов'язково повинні дотримуватися.

Основні обов'язки та права дитини в школі перераховуються в статуті конкретного освітнього закладу, але вони повинні суперечити закону «Про освіту».

Основне право - це право на освіту. Учні всіх освітніх установ мають право на отримання освіти у відповідності з державними стандартами та вимогами. Право на освіту включає в себе, зокрема:
право на навчання за індивідуальними планами; право на прискорений курс навчання; право на безкоштовне користування бібліотекою; право на отримання додаткових освітніх послуг (як платних, так і безкоштовних).

Якщо дитина вчилася в неакредитованій приватній школі або знаходився на домашньому навчанні, він має право пройти атестацію в акредитованому навчальному закладі та отримати документ про освіту.

Також дитина має право на повагу своєї людської гідності, свободу совісті, інформації, вільне вираження власних думок і переконань. На жаль, ці права дитини в школі можуть порушуватися. Так, порушенням права на повагу до людської гідності можна вважати різні форми психічного насильства, що зустрічаються в школі:
загрози, приниження, образи словом і ділом з боку вчителів; пред'явлення до дитини завищених вимог; систематична необгрунтована критика, висловлена в некоректній формі; відкрита демонстрація негативного ставлення до школяра; «булінг» (цькування з боку однокласників); ксенофобія і дискримінація за будь-якою ознакою .

Що робити в тому випадку, якщо має місце порушення прав дитини в школі? Захист прав дитини в школі - це справа батьків і адміністрації. Завдання батьків - зауважити, що права дитини утискають, і повідомити про це адміністрацію, завдання адміністрації - розібратися. Зазвичай в конфліктних ситуаціях адміністрація йде назустріч і проводить внутрішнє розслідування, щоб уникнути публічного розголосу.

Якщо у дитини стався конфлікт з учителем, спочатку спробуйте вирішити проблему мирно, поговоривши з учителем: при будь-якому конфлікті потрібно вислухати обидві сторони. Якщо це не допомогло, зверніться до директора школи. На основі вашого письмової заяви він зобов'язаний провести внутрішнє службове розслідування. Наказом по школі створюється комісія, до якої включаються в тому числі учні або батьки, а за результатами роботи комісії приймається рішення.

Якщо дитину кривдять інші діти, потрібно для початку поговорити з його батьками, можливо, цього буде достатньо. У тому випадку, якщо знущання продовжуються, зверніться до комісії у справах неповнолітніх і їх прав. Зробити це можна як особисто, так і через вчителя. За кривдників молодше 14 років відповідають їх батьки, які зобов'язані компенсувати моральний і матеріальний збиток. Якщо винуватцеві більше 14 років, за деякі діяння він буде відповідати сам.

Запобігання дискримінації та ксенофобії - це обов'язок вчителів. Так що в разі цькування вашої дитини за якоюсь ознакою звертайте до них. Якщо вчителі та адміністрація школи не діють і потурають дискримінації, а серед учнів сильні ксенофобного настрою, ви має повне право звернутися до інспекції у справах неповнолітніх. Бували випадки, коли на адміністрацію школи подавали в суд за потурання.

Також дитина має право на безпечні та приємні умови навчання. Недотримання правил техніки безпеки на уроках фізкультури, запах фарби в коридорах в результаті не закінченого вчасно ремонту, низька температура в класах в зимовий час - все те, що може завдати шкоди здоров'ю дитини, дає вам повне право висловити свої претензії.

Дотримання прав дитини в школі - це обов'язок не тільки педагогічного колективу та адміністрації, але й батьків. Інтереси дитини повинні бути вашим пріоритетом. Якщо дитина скаржиться, не ігноруйте ці скарги, не бійтеся звертатися до адміністрації: вона зобов'язана стежити за тим, щоб права дитини в школі дотримувалися. Якщо ви хочете, щоб у дитини залишилися тільки позитивні спогади про шкільні роки, не бійтеся домагатися дотримання його прав - але при цьому вимагайте від дитини виконання його обов'язків.